Kiedy i jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Buty, które wybieramy dla dziecka, powinny nie tylko ładnie wyglądać. Najważniejsze jest, aby sprostały wszelkim potrzebom małego odkrywcy i wiernie towarzyszyły mu na każdym kroku, zapewniając stuprocentowy komfort i wygodę. Dodatkowo w okresie chłodów powinny chronić maleńkie stópki przed zimnem, a w upalne dni przed przegrzaniem. Nieprawidłowo dobrane obuwie może nie tylko wywoływać uczucie dyskomfortu, ale nawet doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju stopy. Teraz, kiedy Twój maluch porusza się już własnymi ścieżkami, zadbaj o dobrej jakości obuwie dla dziecka. Zastanawiasz się, jak dobrać buty dla dziecka? Poznaj nasze rady!

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?

Kiedy maluch uczy się stawiać swoje pierwsze kroki, nie ma jeszcze potrzeby, aby usztywniać stopki obuwiem. Najlepiej, aby na samym początku buciki zakładać tylko wtedy, gdy wychodzimy z dzieckiem na dwór. Natomiast przebywając z dzieckiem w domu, dobrze jest dać stopom nieco swobody. Będą rozwijać się znacznie lepiej, mając bezpośredni kontakt z różnymi powierzchniami o zróżnicowanym stopniu twardości, jak np. dywanem, podłogą czy piankowymi puzzlami. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest umożliwienie dziecku doświadczania i poznawania nowych bodźców.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Jeszcze kilka lat temu mamy z zapałem poszukiwały „stabilnego” obuwia. To znaczy jakiego? – Sztywnego, z twardą, odporną podeszwą i usztywnianym zapiętkiem. Uważano, że ułatwi to dziecku stawianie prosto stóp (teraz już wiemy, że było to błędne myślenie, zbyt sztywna podeszwa może powodować nieprawidłowe nawyki chodzenia, a nawet wady rozwoju stóp). Obecnie, dzięki nowym technologiom wykonania i specjalnym materiałom stawiamy na wygodę i elastyczność. Obuwie powinno być na tyle delikatne, aby nie przeszkadzało dziecku w ruchu, zapewniając mu swobodę ruchu. Po zgięciu podeszwy, powinna ona swobodnie przełamywać się w jednej trzeciej długości, a więc w miejscu gdzie palce przechodzą w przodostopie. Dodatkowo podeszwa, która jest elastyczna, bez trudu amortyzuje wstrząsy, gwarantując dziecku łatwość w wyczuwaniu podłoża.

Buciki oferowane przez baBice® wykonane są z najwyższej jakości materiałów, co potwierdzone jest licznymi certyfikatami. Najwyższą jakość higieniczną zapewnią skórzane buciki – wszystkie buciki baBice® wykonane są z wysokiej jakości naturalnej włoskiej skóry, wolnej od szkodliwych i drażniących substancji. Dzięki temu wspierają one prawidłowy rozwój stopy dziecka. Są idealną alternatywą dla chodzenia boso, dlatego zalecają je Lekarze i Ortopedzi.

Zmierzyć dziecku stopy.

Ale jak?

Dokonanie najlepszego wyboru bucików dla dziecka musimy rozpocząć od dokonania pomiaru stopy. Mierzenie stopy dziecka może stanowić przy okazji doskonałą zabawę! Na samym początku należy odrysować na kartce bosą stopę dziecka. Następnym krokiem jest zmierzenie odległości, od pięty do najdalszego końca palca. Do wymiaru należy dodać 0,5 cm, a następnie skorzystać z tabeli rozmiarów, która dostępna jest tutaj.

Kiedy buciki są za małe?

Maluszek rośnie w błyskawicznym tempie, tak samo dzieje się z jego stopkami. Dlatego pamiętaj o systematycznej obserwacji, najlepiej raz w miesiącu (lub częściej), aby sprawdzać, czy rozmiar stopy nie zmienił się na tyle, że buciki są już za ciasne. Przyjrzyj się dziecku, w jaki sposób i czy chętnie chodzi. Jeżeli stawia prawidłowo stopy, bez trudności biega, kuca i wstaje, buciki powinny być wygodne. Warto także przyjrzeć się skarpetkom i rajstopom noszonym przez dziecko – jeśli pojawią się w nich dziury (zwłaszcza w okolicy dużego palca u stopy), może to oznaczać, że warto zastanowić się nad zakupem nowych butów.

Używane buty dla dziecka?

Zdecydowanie odradza się zakładania dziecku butów, które miały już wcześniej innego właściciela. Buty, podczas ich użytkowania, dopasowują się do kształtu stopy, ulegając tym samym deformacji. Decydując się na używane buty dla dziecka, możemy narazić je na nienaturalny chód, „wymuszony” kształtem stopy, jaką posiadało inne dziecko. Dlatego zakładanie dzieciom butów po starszym rodzeństwie nie jest najlepszym pomysłem.

Jakie powinny być pierwsze buty dla dziecka?

Garść wskazówek.

  1. Zwróć uwagę na czubek buta. Powinien być szerszy i lekko zaokrąglony, aby dziecko mogło swobodnie rozstawiać paluszki podczas chodzenia.
  2. Czy buty przepuszczają powietrze? Bez tego ani rusz! Najlepiej, aby były wykonane z naturalnej skóry, co zapobiegnie poceniu się stopy, a tym samym uchroni przed rozwijaniem się w obuwiu chorobotwórczych drobnoustrojów.
  3. Nie kupuj butów bez pomiarów. Pamiętaj nie tylko o długości, ale i właściwej szerokości obuwia.
  4. Podewsza antypoślizgowa – wymóg konieczny. Bez niej dziecko będzie poruszać się jak po lodowisku.
  5. Waga. Zwróć uwagę, aby buty nie były zbyt ciężkie. Lekkie obuwie zapobiega powstawaniu stopy płasko koślawej i koślawym kolanom, a to dzięki temu, że dziecko nie ma problemów z prawidłowym przenoszeniem i stawianiem stopy na podłożu.
  6. Ciepłe. To porada na jesień i zimę. Buty zimowe powinny dysponować odpowiednio grubą podeszwą, która ochroni stopki malucha przed zimnem.

Zapewnij swobodę stopom swojego dziecka! Pełną ofertę bucików baBice® znajdziesz tutaj.


DSC_0018

DSC_0026